sobota 22. března 2014

Enderova hra


Enderova hra
Autor: Orson Scott Card
Z anglického originálu:
ENDER'S GAME
(1985)
Vazba: vázaná
Počet stran: 290
Nakladatelství: Laser
ISBN: 80-85601-72-9
vydání první (1994)"V okamžiku, kdy skutečně pochopím svého nepřítele, kdy mu dostatečně rozumím, takže ho dokážu porazit, právě v tom okamžiku ho také miluju." - Andrew "Ender" Wiggin

Dvě války proti mimozemskému druhu "termiťanů" lidstvo přežilo. Druhu, jež ze všeho nejvíc připomíná mravence. Nyní se schyluje ke třetí válce. K válce, kterou chce začít lidstvo daleko od Země, u domovské planety termiťanů. K tomuto účelu jsou vychováváni a cvičeni mladí vojevůdci, děti, ve speciálních akademiích. Jedním z nich je i Ender, třetí dítě rodiny Wigginových, které je geniální, rychle se učí a oplývá všemi vlastnostmi, na které hvězdná flotila vsází. Příběh se točí okolo výcviku a osudu Endera a jeho sourozenců, Petra a Valentine. I Petr, Enderův starší bratr je geniální, avšak je příliš násilný a z akademie byl vyloučen. Valentine, další geniální dítě a jejich sestra je jemná dívka a Ender ji zbožňuje ze všech nejvíc. Poté co je Ender přijat akademií se zapojuje do válečných her. V bitevní místnosti, kde není gravitace proti sobě bojují dvě armády s pistolemi, které soupeře zmrazí. Cílem hry je projít přes bitevní místnost a vstoupit do soupeřovy brány. Ender se v místnosti brzy cítí jako doma, osvojuje si pohyb ve stavu bez tíže, vymýšlí nové převratné taktiky. Brzo je převelen do armády starších, což těžce nese velitel této armády Bonzo. Ender,jako nejmladší bažant, přechytračuje všechny starší a stále stoupá na žebříčku úspěšnosti. Z armády Mloků přechází do armády Krys. Z armády Krys je mu brzy svěřeno velení vlastní armády, armády Draků. Ender, jako velitel své armády poráží všechny. Bez výjimky vítězí ve všech bitvách, hrách.Ve chvílích volna trénuje se svými vojáky, učí nováčky a buduje si jejich respekt. Starší se mu chtějí pomstít, a stejně jako před nástupem do akademie je vystaven fyzickému napadení. Ender není násilný typ, ale když je napaden, svého soupeře, přestože je menší a mladší, porazí způsobem, který znemožní, aby byl už někdy v budoucnu napaden. Vedení akademie, především plukovník Graff, Enderovi nikdy nepomůže. Buduje v něm přesvědčení, že mu nikdy nikdo nepomůže a musí se se všemi překážkami vypořádat po svém. Ender pečlivě studuje záběry z prvních dvou válek, čím více se termiťanům věnuje, tím více jim rozumí a učí se od nich. 
Ender se setkává s hrdinou druhé války, Mazerem Rackhamem, který se stává jeho učitelem. Hry se už neodehrávají v bitevní místnosti, ale na simulátoru. Simulace bitev, ve kterých postupně velí celé flotile, se stávají stále více složitější. Chystá se Enderova poslední zkouška, simulace útoku na domovskou planetu termiťanů. Zvládne ji? Jaké důsledky bude hra mít?
V druhé linii knížky sledujeme osudy Valentine a Petra (tato linie je ve filmu zcela opomenuta). Petr a Valentine vystupují na Zemi v internetové síti jako dospělí lidé se jmény Locke a Démosthénes, komentují politické situace a budují si mocenský vliv. Petr se tím snaží jednoho dne dosáhnout ovládnutí světa. 
Tato linie je vítaným odpočinkem od napínavého hlavního příběhu. A i přesto, budete se zatajeným dechem číst každou stránku. 
Kniha je bezesporu geniální stejně jako Ender a jeho sourozenci. 

Hodnocení - 100% Oh yeah!

Žádné komentáře:

Okomentovat