sobota 2. ledna 2016

Hunger Games


Hunger Games
Autor: Suzanne Collins
Z anglického originálu:
The Hunger Games (2013)
Vazba: brožovaná
Počet stran: 328; 335; 342
Nakladatelství: FRAGMENT
ISBN:  jako soubor: 
978-80-253-2046-4 
vydání první (2013)

"Už jsme skoro u barikády, když mě nejspíš konečně zaslechla, protože se ke mně na poslední chvíli otáčí a její rty vyslovují mé jméno. A tehdy explodují zbylé padáčky."

Hunger games, trilogie  z kategorie young adults o mladé, tak trochu nechtíc rebelující holce. Ne teď přeháním. Dlouho jsem váhal a vyčkával, kdy se k psaní konečně dostanu, i když mám knihy přečtené už před měsíci. Jakoby mi pořád něco říkalo, ještě vydrž. Vydržel jsem tedy tak dlouho, až nakonec kina odehrála i poslední zfilmovaný díl Síla vzdoru.

Celou anti utopickou trilogii sledujeme osud hlavních hrdinů, Katniss a Peety. Mladých lidí, jež krutý vládnoucí Kapitol nutí bojovat ve hrách na život a na smrt. Mocný kapitol, vládce nad 12 kraji, vyhlašuje každy rok hry, v nichž 24 dětí, chlapec a dívka z každého kraje, bojuje. Je to daň za kdysi prohranou válku, která má krajům připomenout, že jsou pouze otroky a na vzpouru není místo.
Ale... opravdu není? Katniss je rebelka, svými činy spustí lavinu událostí, ze kteté již nejde utéct. Musí se stát ikonou revoluce, sjednostit kraje a dovést lid až před brany Kapitolu. Co se stane? Je obávaný president tak hrozný, jak to celou dobu vypadá, nebo jsou ještě horší lidé i ve vlastích řadách? 

Pokud jste ještě neviděli filmy, doporučuji přečist knihy jako první, nebudete litovat. Postavy jsou zde lépe vykresleny. Ve filmech je také omezeno (jak to tak bývá, kvůli přístupnosti - viz Divergence) násilí. Což je škoda. Hlavně třetí díl, by v mém virtuálním žebříčku násilí v knihách bojoval o první místo.

Skvělý závěr celé trilogie skvěle zvyšuje celkové hodnocení až na krásných 85%

Žádné komentáře:

Okomentovat