neděle 3. ledna 2016

Potopená města

Potopená města
Autor: Paolo Bacigalupi
Ze anglického originálu:
The Drowned Cities (2012)
Vazba: vázaná
Počet stran:296
Nakladatelství: Plus
ISBN: 978-80-259-0264-6
vydání první (2014)"Jenže není úniku. Není jiná cesta, která by nevedla ke smrti."

Knihou Potopená města jsem se poprvé seznámil s tímto americkým autorem. A nebylo to vůbec špatné seznámení, zas trochu jiná voda v moři mých sci fi sbírek.

Román je rozdělen na dvě části: Váleční červi a Potopená města. Hned z úvodu se seznámíme s prvním "hrdinou", geneticky modifikovaným poločlověkem s příměsí psích, hyeních a kdovíjakých dalších genů. Tento netvor je dokonalou válečnou zbraní, stvořen k zabíjení. Jmenuje se Tool a už ho nebaví bojovat pro zábavu svých panů. Je veliký, silný, teměř nezranitelný. Stín. A v příhodném okamžiku uteče do džungle.
Mahlie, naše druhá hrdinka, žije v městečku na okraji džungle. Je míšenka, odpad společnosti a jako takovou ji lidé berou. Jako červa, kterého mezi sebou nikdo nechce. Ve válečném konfliktu přišla o pravou ruku, ale i tak dokáže žít a pracovat jako doktorova asistentka. Její jediný přítel je doktor a kluk - pomocník zvaný Myšák. V celé oblasti bojují o moc polovojenské jednotky, složené vetšinou z mladých chlapců páchající ta nejhorší zvěrstva. Jsou to vyplašení mladí kluci, kteří plní rozkazy svých psychopatických velitelů. Jedna z těchto jednotek hledá i Toola, a přimotá se do cesty Mahlii. To ona našla Toola, zraněného a na pokraji smrti. A tak začíná krutý příběh, kde vojenští kluci vypalují vesnice, zotručují obyvatelstvo, verbují mladíky a bojují v nesmyslné válce, o které už nikdo neví, jak vůbec začala.
V potopených městech zuří válka a naši hrdinové jsou nechtíc její součástí.  Dokáže vůbec někdo otočit kolem osudu a zachránit své přátele a sebe?

Hodnocení - 78 %

Žádné komentáře:

Okomentovat